2 3 4 5 6

Vajinismusta Cinsel Soğukluk

Vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı, ağrılı olacağı kaygısı tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku ve panik hali yaratarak kadının bacaklarını sıkıca kapatması ve elleriyle eşini itmesine yol açar. İstemsiz bir şekilde yani kadının kontrolü dışındaki bilinçdışı vajinal kasılmalara vajinismus denir.

Vajina girişini çevreleyen baskın kas grubu ";Pubik Kaslar";olarak adlandırılır, bunlar düz kas grubudur ve refleks olarak çalışırlar. Vajinismusda yaşanan kasılma istem dışıdır ve asla kadının kendi kontrolünde değildir. Eğer kişi kasların kasılmasından ötürü acısız cinsel birleşme yaşayamıyorsa bu durum vajinismus olarak nitelendirilir. Bu durum kişinin eşini sevmediği veya istemediği anlamına gelmez. Vajinismus kadının ve erkeğin ortak bir sorunudur. Bu nedenle hiç bir taraf diğerini suçlamamalı veya bu konuda anlayışsız olmamalıdır.

VAJİNİSMUSLU ÇİFTLERİN ORTAK ÖZELLİKLERİ Vajinismuslu kadınlar:
Cinsellikle ilgili konuşmayı sevmezler,
Cinselliği iğrenç olarak algılayabilirler,
Vücutlarının eşleri tarafından beğenilmeme korkusu yaşayabilirler,
Vücutları ile barışık olmayabilirler,
Eşleri tarafından terk edilme duyguları ve güvensizlik yaşayabilirler,
Kadınlığında eksiklik olduğu düşüncesi, üzüntü, sıkıntı, gerginlik ve her şeyin daha kötüye gideceği korkusuna kapılabilirler,
Suçluluk duyguları ortaya çıkmaya başlar.
Vajinismuslu kadınların eşleri;
Eşi tarafından istenmediği, sevilmediği ve reddedildiği duygusuna kapılır,
Zamanla sertleşme yetersizliği yaşayabilirler,
Erkeğin duyguları öfke ve kırılganlık arasında gidip gelir.