2 3 4 5 6

Balayı Belası

Balayı Belası Gerdek gecesi ile ilgili kaygılar sanıldığı gibi sadece kızlara özgü değildir, erkeklerde de görülebilen bir durumdur.
İlk kez cinsel ilişki yaşanacağı varsayımıyla toplumumuzda “gerdek gecesi” olarak isimlendirilen ilk gece hem evlenen kadın ve erkek için hem de onların aileleri için değişik beklentilerin söz konusu olduğu bir olaydır.
Bu beklentilerin en büyüğü gelinin bakire çıkması, damadın ise bekâreti ortadan kaldıracak bir cinsel performans göstermesidir.
Erkekler, özellikle ilk cinsel ilişkilerini gerdek gecesi yaşayacaklarsa, tıpkı kızların yaşadığı gibi, bir başarılı olup olmama kaygısı taşıyabilirler.
Bu kaygı “ya penisim sertleşmezse”, “ya vajinaya girmeden penisim inerse” veya “ya erken boşalırsam ve eşimi tatmin edemezsem” şeklinde değişik şekillerde karşımıza çıkabilir ve o güne kadar hiçbir sertleşme sorunu olmayan bir erkeğin ilk kez gerdek gecesinde sertleşme zorluğu yaşamasına neden olabilir.
Bu durum halk arasında “iktidarsızlık” olarak bilinen sertleşme bozukluğundan farklı bir durumdur. İktidarsızlık; erkekte cinsel istek olduğu halde üç ay boyunca ereksiyonun sağlanmasında veya sağlanan ereksiyonunun cinsel ilişki boyunca sürdürülmesinde problem yaşanması anlamına gelmektedir. Balayında ya da ilk gecede yaşanan sertleşme probleminde de aynı belirtiler vardır ancak bu iki sorunu birbirinden ayıran en önemli şey, balayında yaşanan durumun sadece psikolojik faktörlere dayanmasıdır.
Bu sorunun ilk gecede bir kez yaşanması bile sonraki cinsel ilişkilerin stresli bir hale gelmesine neden olabilir.
Gerdek gecesinde kendisinden beklenenleri yerine getiremediği duygusuna kapılan bir erkek, eşinin ya da bu durumundan haberdar olan yakın çevresinin olumsuz tutumlarının da etkisiyle cinsel özgüvenini yitirebilir.
Yitirilen özgüven her başarısız denemede biraz daha pekişir ve kısa sürede negatif bir kısır döngü ortaya çıkar. Bu kısır döngü, erkeğin aylar boyu sertleşme sağlayamamasına sebep olabilir.
Bazı kadınların eşlerinden aşırı performans beklediklerini farkında olmadan da olsa belli etmeleri de olumsuz bir faktördür.
Ereksiyon istek ve uyarılmanın ardından oluştuğundan, bu dönemde oluşacak herhangi bir negatif durum kişide dikkat dağınıklığı ve sertleşme kaybına yol açabilir. Daha sonraki denemelerde ise kişi “ereksiyonum oluşacak mı?” beklentisi içinde ilişkiyi tekrar denediğinde, istekli olmasına ve ön sevişmede sertleşme olmasına rağmen sertliğinin aniden kaybolduğunu görebilir.
Psikolojik faktörler böylelikle kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler ve erkek bir süre sonra ön sevişmeden kaçar hale gelebilir.
Cinsellik sevgi dolu bir paylaşımdır, bir sınav ya da yarışma değildir!Kısır bir döngü halini almış balayı empotansı evliliğin gidişatını olumsuz etkileyebilmektedir. İlk cinsel ilişkinin sorunsuz geçmesi gerektiğine dair yaygın inanışlar birtakım olumsuz duyguları belirgin bir şekilde arttırabilir.
Oysa cinsellik sevgi dolu bir paylaşımdır, bir sınav ya da yarışma değildir. Cinsellikte “başarısız olmak” diye bir kavram olmamalıdır, önemli olan birlikte geçirilen zamandan olabildiğince haz alabilmektir.
Tam da bu sebeplerden dolayı genç çiftlere evlenmeden önce mutlaka cinsel bilgi düzeylerini artırıcı cinsel danışmanlık ve rehberlik hizmetleri almalarını öneririm.
Alınan cinsel danışmanlık, onların cinsellikle ilgili kaygı ve endişelerini giderebilir, yanlış inanışlarını ortadan kaldırabilir, bedenlerinin ve haz noktalarının keşfedilmesini sağlayabilir ve çiftin sağlıklı bir şekilde cinsel yaşamlarına başlamalarına yardımcı olabilir…

Yaşam YANARDAĞ ÇELİK
Psikolog/Cinsel Terapist