2 3 4 5 6

Vajinismus Tedavi Süreci

Çözümde izlenecek yoların doğru olarak seçilebilmesi açısından öncelikle çiftin çok iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Değerlendirme sırasında hasta ve eşi ile hem ayrı hem de beraber görüşülür. Bu görüşmeler her iki kişinin de vajinusmusu nasıl algıladığını veya nasıl etkilendiklerini anlamamızı sağlar. Değerlendirmenin ardından tedavi planı oluşturulur.
Başlamadan önce çifte vajinusmusun ne olduğu anlatılır. Daha sonra nasıl olacağı kısaca özetlenir ve tedavide nasıl bir yol izleneceği konusunda bilgi verir.

Vajinusmusla ilgili yanlış düşüncelerin, inançların değiştirilmesiyle başlanır. Bu yanlış inançlar genelde şu şekildedir: Kızlık zarının yırtılması çok acı verir. Bu acı günlerce devam eder. İlk günlerde yürümek, hareket etmek hatta oturmak bile insanın canının yanmasına yol açar.

Vajina çok küçük ve dardır, içine hiçbir şey alamaz.

Cinsel ilişki çok acı verir, çok şiddetli kanamalar olur, eşler birbirlerinden ayrılamazlar. Vajina parçalanabilir ya da yaralanabilir.

"Doğum çok tehlikeli ve acı vericidir. Ölüm riski yüksektir."

Tüm bu düşüncelerin yanlış oldukları hastanın/çiftin eğitim düzeyine göre anatomik olarak açıklanır ve yanlış bilgilerin yerine doğru bilgilendirme yapılır.

Daha sonra çiftler arasındaki cinsel iletişimi arttıracak çalışmalar yapılır: *Vajinusmus çözümünde en önemli özelliklerinden birisi ev ödevleridir. Her görüşmenin sonunda o görüşmede üzerinde durulan konular ile ilgili ev ödevleri verilir. Ödevler hastanın/çiftin sorunlarına ve tedavideki hızlarına göre belirlenir.

*Yapılması gerekenlerden birisi de çifte belli bir aşamaya gelene kadar cinsel birleşmeyi yasaklamaktır. Bunun iki nedeni vardır. Birincisi çiftin vajinanın kasılması engellenmeden yapacakları cinsel girişimleri büyük bir olasılıkla yine başarısızlıkla sonuçlanacak ve bu da çiftin tedaviye olan motivasyonların azalmasına yol açacaktır. İkincisi ise zaten cinsel ilişki nedeni ile kaygılanmakta olan hastanın kaygılarını ortadan kaldırmaktır.

*Bedeni ve vajeni tanıma egzersizleri verilir.

*Nefes alıp verme egzersizleri ile hastanın kaslarının kasılıp ve gevşemesini fark etmesi sağlanır.

*Kadınlara pelvik kaslarını kontrol etmelerini öğreten "Kegel Egzersizleri" yaptırılır.

*Tüm vücudun kaslarının gevşemesini sağlayacak gevşeme egzersizleri öğretilir.

*Aşamalı genişletme egzersizlikleri: Bu egzersizlerin iki amacı vardır. Birincisi vajinanın genişletilmesi, ikincisi ise içine birşey girdiğinde vajenin aniden kasılmasını önlemektir.

*Aşamalı cinsel ilişki egzersizleri: Bu egzersizler ile de cinsel ilişkinin aşamalı olarak nasıl yapılacağı ve farklı pozisyonlar hakkında bilgi verilir.

Sonuç olarak cinsel terapi ile psikiyatrisler, psikologlar veya seks terapistleri tarafından uygulanan tedavi sonucu vajinusmusun iyileşmesinde çok başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Önemli olan, bir uzmana gecikmeden başvurulması ve sorunun üzerine cesaretle gidilmesidir.